środa, 17 czerwca 2020

poniedziałek, 15 czerwca 2020

Terapia wielozmysłowa. Oliwier. 45min

Dzień dobry Oliwierku:)

Pionowy plakat z motywem misia i napisu dzień doberek

Zadania dla Ciebie :


Wskaż i nazwij poszczególne części ciała, do czego są potrzebne?


Poćwicz z mamą zmysł powonienia (zapachu) i smaku czyli nos i język.

Co tak pachnie?
Do tej zabawy trzeba wcześniej przygotować zestaw szczelnych pudełek – mogą to być malutkie słoiczki lub plastikowe pudełka do przechowywania koralików czy ozdób do paznokci (są zakręcane i mają odpowiednią wielkość).

W każdym pudełku umieszczamy wacik nasączony zapachem. Do nasączania przydają się aromaty do ciast, olejki eteryczne, ale też perfumy czy pachnące zioła. Ważne, żeby po kolorze wacika nie dało się rozpoznać substancji, dlatego można użyć dodatkowo luźno tkanych woreczków, w których wacik zostanie umieszczony. Dla każdego zapachu przygotowuje się 2 pojemniczki.

Zadaniem dziecka jest znalezienie par. W jednym zestawie nie może być ich jednak zbyt dużo – 3 lub 4 zapachy to maksymalna ilość pozwalająca na ich rozróżnienie, jeśli par jest zbyt dużo, wszystko zaczyna pachnieć tak samo. Między zabawą jednym, a drugim zestawem (jeśli przygotujemy takich więcej) musi upłynąć jakiś czas, aby zmysł powonienia znowu zaczął odróżniać zapachy.

W tej zabawie raczej nie używamy przykrych zapachów, choć warto dziecku przy tej okazji pokazać jak ostro pachnie ocet i wyjaśnić, że często nieprzyjemny zapach oznacza niebezpieczną dla człowieka substancję (choćby w środkach do sprzątania czy warsztacie samochodowym).



Ziołowy ogródek

Uprawa ziół to fantastyczna zabawa dla przedszkolaków, które są zafascynowane tym, jak roślina wyrasta z nasionka, kwitnie, wydaje nowe nasiona. Do takich obserwacji wystarcza doniczka lub skrzynka na balkonie, ale kiedy nie ma takiej możliwości lub pora roku nie pozwala, można się ziołom przyjrzeć w inny sposób. W dziale z przyprawami kupujemy kilka wybranych ziół.

Dla każdego przygotowujemy zestaw pozwalający dobrze zapoznać się z danym ziółkiem, na przykład: wydrukowaną ilustrację lub fotografię przedstawiającą roślinkę, pojemnik lub przezroczysty woreczek (strunowy) z suszem, ale też mały moździerz pozwalający rozetrzeć zioło i powąchać je.


Jaki to smak ?

W tej zabawie wykorzystuje się 8 pojemniczków – najlepsze są buteleczki z ciemnego szkła z zakraplaczem – warto się w nie zaopatrzyć, jeśli dziecku zabawa się spodoba, aby mogło samo się bawić. Do dwóch naczyń nalewamy wodę z dodatkiem soli, do dwóch cukru, do dwóch octu, a do kolejnych dwóch substancję gorzką (np. odgazowany tonik). Dziecko umieszcza kropelkę płynu na ręce i próbuje ją – sprawdza smak kolejnych buteleczek i dobiera je w pary.

Narządy zmysłów - Inne narządy zmysłów - Biologia - Opracowania.pl
Możemy również poeksperymentować i sprawdzić czy naprawdę rozmieszczenie smaków sprawdza się z załączonym obrazkiem
MIŁEJ ZABAWY:)

  DZIEŃ DOBRY OSKAR:) NA POCZĄTEK MAŁA GIMNASTYKA:  ( MOŻNA ZACZYNAĆ OD GIMNASTYKI SZCZEGÓLNIE ZWIĄZANEJ Z ROZMACHAMI RAMION – JAKO WSTĘP DO...